2020 Nisan ayında önizleme versiyonu duyurulan PowerApps coğrafi özellikleri ‘Adres Girişi’ ve ‘Etkileşimli Harita Bileşeni’ 2021 ocak itibarıyla genel kullanıma açıldı.

Bu özellikler zaten aşina olduğunuz araçları kullanarak uygulamanız içinde coğrafi verileri görselleştirmenize ve güncellemenize yarayacak konum tabanlı alanlar eklemenize olanak tanıyor. Azure Haritalar hizmetleri tarafından desteklenen coğrafi bileşenler artık sürükle & bırak kolaylığıyla ve düşük kod gereksinimiyle uygulamalara eklenebiliyor.

Adres Girişi

Adres girişi bileşeni, siz yazarken dinamik olarak birden çok olası adres eşleşmesini önerir ve bir seçenek belirlendiğinde adresi otomatik olarak tamamlar; bu da daha hızlı ve kolay bir adres girme deneyimi sunar.

Adres Girişi kontrolü nasıl çalışır?

1- Power Apps’e gidin ve yeni bir uygulama oluşturun

2- Uygulamaya Adres Giriş kontrolünü ekleyin

  • “Ekle” sekmesi > “Giriş” açılır menüsünün altında > “Adres Girişi”ni seçin.

3- Adres Girişi kontrolü artık kullanıma hazır!


İsteğe bağlı:
Özellikler panelinde, girilen enlem ve boylama göre arama sonuçlarının sayısını ve arama çapını özelleştirebilirsiniz.
Arama sonuçlarını kullanıcının mevcut konumuna göre uyarlamak için, Latitude ve Longitude özelliklerine sırasıyla “Location.Latitude” ve “Location.Longitude” özelliklerini ekleyin. Bu kontrol kullanıcının mevcut konumuna en yakın olan arama sonuçlarına öncelik verecektir.

Etkileşimli Harita

Dinamik bir haritalama deneyimi, konum verilerinin etkili bir görselleştirilmesi ve yorumlanmasında önemli bir rol oynar. Etkileşimli harita bileşeniyle konum verilerini Power Apps’te birkaç tıklamayla görselleştirebilirsiniz.

İnteraktif Harita nasıl çalışır?

1- Power Apps’e gidin ve yeni bir uygulama oluşturun

Ön koşul: Ortamın jeo uzamsal özellikler için etkinleştirildiğinden emin olun.

  • Power Apps’e gidin ve sol panelde “Oluştur” u seçin ve “Boştan bir Canvas uygulaması” seçin.

2- Harita bileşenini uygulamaya ekleyin

  • “Ekle” sekmesi> “Medya” açılır menüsünden “Harita” yı seçin.

3- Harita artık kullanıma hazır!
Harita bileşeni, haritaya pin eklemenize, pinleri özelleştirmenize, adres girişiyle birlikte kullanabilmenize ve diğer temel haritalama yeteneklerine olanak tanır.