Windows 10’un klasör simgeleri çok yakında değişecek ve bu görünümü Windows 10 Insider Preview Build 21343 önizleme sürümüyle siz de deneyebilirsiniz.

Windows 10 çıktığı günden beri benim ve bir çok kullanıcının favori işletim sistemi olmuş durumda. Her sene yayınlanan büyük güncellemelerle de hem görsel anlamda hem de performans anlamında bir çok iyileştirme ve değişikliğe uğradı.

Geçtiğimiz yıl uygulama simgelerini güncelleyerek tasarımsal anlamda değişikliğe gidildiğinin işaretlerini veren Microsoft, 21343 numaralı bu güncellemeyle de klasör görsellerinde değişikliğe gidiyor.

Dosyalar’ı gösteren Microsoft ürünlerinde tutarlılık sağlamak için klasör simgelerinin yönü ve varsayılan dosya türü simgeleri gibi çeşitli değişiklikler yapılmış. Özellikle, Masaüstü, Belgeler, İndirilenler ve Resimler gibi kullanıcı klasörleri, onları bir bakışta ayırt etmeyi biraz daha kolaylaştıracak yeni bir tasarıma geçiyor.  Geri Dönüşüm Kutusu simgesi de güncellenmiş.

Reddit’de ve forumlarda en çok karşılaştığım yorum Windows 10’un gittikçe MacOs’e benzemesi. Ne gariptir ki MacOs forumlarında da MacOs için aynı şeyi söylüyorlar, her sene daha çok Windows’a benziyor diye. E bunların ikisi de güzel gelişmeler o zaman 🙂 birbirlerinin güzel özelliklerini alsınlar tabi ki. Ben hem Windows 10’un hem de MacOs’un gelişimini mutlulukla takip ediyorum. Umarım böyle evrimleşmeye devam ederler.

Windows 10 Insider Preview Build 21343, Diğer Değişiklikler ve İyileştirmeler

  • Başlat Menüsündeki Windows Yönetimsel Araçlar klasörünün adı Windows Araçları olarak değişiyor.
  • Dokunmatik klavyedeki “Yardım Alın” bağlantısı “Daha fazla bilgi edinin” şeklinde güncelleniyor
  • Dosyaları yeniden adlandırma işlemi için Dosya Gezgini’ni güncelleniyor, imlecinizi dosya adındaki sözcükler arasında hareket ettirmek için CTRL + Sol / Sağ okları ve diğer yerlerde olduğu gibi bir seferde sözcükleri silmek için CTRL + Delete ve CTRL + Backspace’i kullanma desteği geliyor.

Bir Uyarı: Bu sürümler beta durumunda olduğu için sadece Insider programına kayıt olan kullanıcılara açık, günlük olarak kullandığınız bilgisayarınıza önizleme sürümlerini aman yüklemeyin. Sonra büyük hatalarla karşılaşabilirsiniz ve bilgisayarı formatlamanız gerekebilir.