Dijitalleşen iş dünyasına merkezi bir çözüm: Microsoft Viva

Pandemi ile birlikte bir çok iş yeri uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Bu süreçte çalışanların yıllardır alıştıkları sistemin dışında bir sürece adapte olmaları gerekiyordu. Uzaktan çalışma modeli bir çok örnekte klasik çalışma modelinden çok daha verimli sonuçlar elde edildiğini gösterdi. Hem çalışan memnuniyeti hem de iş veren memnuniyetini ve iş performansını olumlu etkilediği gözlenen uzaktan çalışma modeli için Microsoft da bir adım attı ve çalışanların birlikte daha verimli çalışabilmeleri, daha çok etkileşimde olabilmeleri amacıyla geliştirdiği Viva platformunu duyurdu.

Viva ile birlikte çalışanlara eğitim, iletişim, işbirliği konularında daha pratik ve çok yönlü çözümler sunulması hedefleniyor. Fiziksel ofis ortamından uzakta çalışmanın avantajlarını, tüm fiziksel aktiviteleri dijital ortama taşıyarak çözmeyi hedefleyen Viva 4 ana modülden oluşan bir yeni nesil iş platformu diyebiliriz.

Tüm ihtiyaçlar için tek bir platform

Aslında iş hayatımızda bir çoğumuzun farklı amaçlarla kullandığı bir çok farklı uygulama ve platform var. Bu da farklı işlerimiz için farklı platformlara bölünmemiz demek oluyor. Viva ile Microsoft bu dağınıklığın önüne geçerek tüm ihtiyaçları tek bir platformda toplamayı hedefliyor. 4 modülden oluşan Viva, artık iş hayatımızın merkezi sayılabilecek Microsoft Teams üzerinde çalışabiliyor.

Bu modüller Viva Insights, Viva Topics, Viva Learning ve Viva Connections

Microsoft Viva Modules

Viva Insights

Viva Insights, Microsoft’un Üretkenlik Puanı ve My Analytics özelliklerinin daha gelişmiş bir adımı gibi görünüyor (eğer bu özelliği kullanıyorsanız her ayın mail, toplantı, iletişim istatistiklerini mail olarak alıyorsunuzdur. Bu ay %45 toplantılara ayırdın, en çok şu iş arkadaşınla iletişimdeydin, vb) Microsoft, uygulama ve hizmetlerden toplanan meta veriler ışığında yöneticilerin bireysel çalışanlara ilişkin verileri ayrıntılı olarak incelemesine izin verdiği için büyük ölçüde eleştirilmişti. Dolayısıyla şirket bu uygulamalarda değişiklik yapmak zorunda kaldı. Viva Insights, yöneticiler ve çalışanlar için benzer gizlilik hassasiyetinde içgörüler sağlayacak.

Microsoft, Viva Insights‘ın yöneticilerin çalışanlar ile ilgili çalışma modellerini ve eğilimlerini izlemeleri için veriler içereceğini, ancak gizliliğin de korunacağını söylüyor. Microsoft 365 yöneticisi Jared Spataro, “Bu, kişisel öngörülerin yalnızca çalışan tarafından görülebileceği anlamına gelirken, yöneticilere ve liderlere yönelik içgörüler, bireysel gizliliği korumak için varsayılan olarak toplanıyor ve anonimleştiriliyor” diyor. Yani yöneticiler çalışanlar ile ilgili istatistikleri çalışan ismi olmadan, anonim istatistikler olarak görüntüleyebilecekmiş. Güzel gelişme :)

Viva Insights

Viva Topics

Viva Topics, yani Konular. Jared Spataro Viva Topics‘i şöyle açıklıyor “Viva Topics’i organizasyon için bir Wikipedia olarak düşünebilirsiniz”. Viva Topics; Office, Teams ve SharePoint gibi uygulamalardaki verileri analiz edip, konu kartları oluşturarak şirket içinde kullanılabilecek bir bilgi bankasına dönüşecek gibi gözüküyor. Amaçlandığı gibi kullanılabilirse bir çok şirketi ekstra yapılanmadan kurtarabilir ve bilgi aktarımını çok daha verimli hale getirebilir.

Viva Learning

Viva Learning, adından da anlaşılacağı gibi çalışanların öğrenimi ve gelişimi ile ilgili bir modül. İşverenlerin çalışan eğitimleri için eğitim materyallerini, kursları ve diğer içerikleri depolayabileceği ve sunabileceği bir platform olarak öne çıkıyor. Viva Learning üçüncü taraf sağlayıcıların eğitim materyallerinin yanı sıra LinkedIn Learning’den, Microsoft Learn’den ve işletmenin kendi içeriğinden de verileri içerebilecek.

Viva Learning

Viva Connections

Viva Connections, özenli ve kurumsal tasarlanmış bir çalışan merkezi tecrübesi sağlamayı amaçlayan, SharePoint gibi Microsoft 365 özellikleri üzerine inşa edilmiş bir modül. Liderler çalışanlarla departman ortak salonları aracılığıyla bağlantı kurabiliyor ve çalışanlar, Microsoft Viva’nın Yammer entegrasyonu ile katılmak istedikleri çalışan kaynak grupları veya topluluklara katılarak; şirket haberlerine, gelişmelere erişebilme imkanı sağlıyor. (yammer kullanan kaç şirket var tartışılır tabi)

Microsoft Viva, dijital ofis ortamınızdaki diğer entegre uygulamalardan ihtiyacınız olan tüm yararlı kaynakları bulmanıza yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir anasayfa ve gösterge tablosu sunuyor. Bu içerikler sadece ihtiyaç duyulan kaynakların kapsamlı bir anasayfaya sahip olabilmeleri için şirket içindeki belirli roller için özelleştirilebiliyor.

Viva Connections

Microsoft, Viva’nın daha yolun başında olduğunu ve iş ortakları için “açık ve genişletilebilir bir platform” olarak tasarlandığını söylüyor. Viva ayrıca Microsoft’un Teams’i çalışma stratejisinin merkezine yerleştirme ve şirketin yaptığı her şeyde bir merkez olarak kullanılması isteğinin de büyük bir parçası olarak öne çıkacak gibi gözüküyor.

Ürün Şubat’ın ilk haftası kısmen kullanıma açıldı. Viva Topics Microsoft 365 müşterileri için şu an kullanılabilir durumda; Viva Insights’ın ise yalnızca ön izlemesi kullanıma sunuldu. Diğer taraftan Viva Learning‘in özel bir ön izlemesi de kısa süre içinde kullanıma açılacak ve dahası; 2021 boyunca Microsoft Viva’ya daha fazla eklenti duyurmayı planlıyor. Viva bir şekilde çalışma hayatımızın önemli bir parçası olmaya aday gibi :)

Pandemi sona erdiğinde çalışma alışkanlıklarımızın ne ölçüde değişeceği konusunda tartışmalar olsa da, Microsoft mevcut çalışma şeklimizin yeni normal olduğunu iddia ediyor.

Haksız da sayılmaz. Bekleyip göreceğiz.

Daha fazla bilgi için: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2021/02/04/microsoft-viva-empowering-every-employee-for-the-new-digital-age/