Microsoft bugün 2021’den itibaren Microsoft 365 uygulamalarının ve hizmetlerinin artık Internet Explorer 11’i (IE 11) desteklemeyeceğini duyurdu.

Microsoft Teams web uygulaması ise 30 Kasım 2020’den itibaren artık IE 11’i desteklemeyecek. Microsoft Teams’e erişmek için masaüstü uygulamasını veya yeni Microsoft Edge gibi desteklenen modern bir tarayıcı kullanmanız gerekecek.

17 Ağustos 2021’den itibaren, geri kalan Microsoft 365 uygulamaları ve hizmetleri artık IE 11’i desteklemeyecektir.

Microsoft bu tarihlerden sonra uygulamaları IE 11 üzerinde kullanmak isteyen müşterilerin kötü bir deneyim yaşayacağı veya uygulamalara ve hizmetlere bağlanamayacakları konusunda uyarı bilgilendirmesi paylaştı. Ayrıca kullanıcıları chrome bazlı tarayıcısı Microsoft Edge kullanmaya yönlendiren Microsoft bu konuda da geçişin sorunsuz olması için ellerinden geleni yapacaklarını duyurdu.

Bunlara ek olarak IE 11’in tamamen kaldırılmayacağını ve eski uygulamalar için kullanmaya devam edilebileceğini de dipnot olarak ekleyelim. Firmaların Internet Explorer üzerinde çalışan eski uygulamalarının kullanılamaz hale gelmesini tabi ki hiç kimse istemezdi, böyle bir korkunuz olmasın. Ayrıca bu konuda ikinci bir opsiyon olarak Chrome bazlı Microsoft Edge’in içerisinde gelen Internet Explorer modunu kullanabilirsiniz.

Bir dip not daha; Microsoft Edge’nin eski masaüstü versiyonu 9 Mart 2021’den sonra güvenlik güncellemesi almayı durduracak. Dolayısıyla chrome bazlı yeni Edge’i edinmenizi tavsiye ediyorum.

Yeni Edge tarayıcıya şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.microsoft.com/en-us/edge