iPhone 14 ile serinin alışılmış boyutları değişiyor!

Apple’ın 2022 model iPhone’larının isim ve boyutları sızdırıldı!

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo 2022 model iPhone’ların isim ve boyutlarını açıkladı. Bu açıklamalara göre bir kaç yıldır alıştığımız ürün havuzunda bazı değişiklikler var gibi duruyor.

Bildiğimiz gibi geçen yıla kadar iPhone modelleri 4 farklı varyantta geliyordu. Bu varyantlar küçük ekranlı iPhone 13 mini, temel model olan iPhone 13, pro model olan iPhone 13 Pro ve pro modelin büyük ekranı modeli iPhone 13 Pro Max’di. Bir kaç yıldır gördüğümüz bu çeşitlilik serinin 2022 modelleriyle birlikte biraz değişecek gibi duruyor.

Apple’ın isimlendirmesine göre bu yıl duyurulacak olan iPhone modelleri 4 farklı varsasyonda gelecek. Bu varyasyonlar şunlar;

iPhone 14 – 6.1″

iPhone 14 Max – 6.7″

iPhone 14 Pro – 6.1″

iPhone 14 Pro Max – 6.7″

 

Bu da demek oluyor ki bu sene artık iphone mini modelini göremeyeceğiz. Bunun yerine temel iphone  modelinin büyük ekranlı max versiyonunu göreceğiz. Günümüzün dünyasında coğumuz zaten daha iyi medya tüketimi için daha çok ekran alanına ve batarya süresine ihtiyac duyuyoruz. iphone mini ise batarya ömrü anlamında 13 serisi iphone’lar içerisindeki en kısa kullanım süresi vaad eden modeliydi. Ekran boyutunun da nispeten küçük olduğunu düşünürsek bu hareket aslında çok da mantıklı duruyor.

Bir de işin parasal boyutu var tabi.  13 serisinin en az satan modeli iPhone 13 Mini’ydi. Apple tüm bu bilgiler ışığında hem standart hem de Pro modellerin standart boyut ve max boyutlu iki varyasyonunu piyasaya sürmeye karar vermiş gibi duruyor.

iPhone 14 tasarımı nasıl olacak?

Diğer taraftan 2022 model iPhone’larda çentik tasarımının artık olmayacağı, Samsung’un yaptığı gibi bir yuvarlak kesik olacağı söylentileri vardı fakat bu söylentiler şimdilik gerçekleşecek gibi durmuyor. Yani bu yılki iPhone modellerinde de çentikli tasarımı görmeye devam edeceğiz. Fakat iPhone 15 serisiyle beraber tasarımda daha büyük değişiklikler olması ve çentiğin de tasarımdan kalkması bekleniyor.

Müşteriler olarak merak ettiğimiz diğer bir konu da tabi ki fiyatlandırmanın nasıl olacağı. iPhone Mini serinin en uygun fiyatlı modeliydi, artık bu model olmayacağına göre iphone temel modelin fiyatında bir değişiklik olacak mı? iPhone 14 Max modelinin fiyatı nereye konumlandırılacak? Tabi ki bunlar da en çok merak ettiğimiz konular :)

Tüm bu bilgilerin ne kadar doğru olduğunun yakın gelecekte göreceğiz.