Dynamics 365 İlişkili varlık alanlarının ana form üzerinde düzenlenebilmesi için yapılması gerekenler.

Dynamics 365 özelleştirmeleri yapılırken ihtiyaç dahilinde bir ana form üzerine ilişkili bir varlık için quick view (hızlı görünüm) ekleyerek bu ilişkili varlığın alanları salt okunur olarak eklenebiliyor. Bu sayede görmek istediğimiz alanları ilgili kayıt formunu açmadan görebiliyoruz. Buna bir ana form üzerinden ilgili başka bir kaydı güncelleyebilmek için bir ‘form component control’ eklenebilir.

Aşağıda Microsoft tarafından paylaşılan bir Account formu örneği görüyorsunuz. Account formu üzerindeki Contact Information bölümü düzenlenebilir durumda.

Bu özelliği nasıl ekleyebiliriz?

Ana form üzerine form component control ekleyerek ilişkili varlık alanlarının eklenebilmesi

Aşağıdaki örnekte Ana Contact formu üzerine bir Form Component Control eklenerek Contact formunun Account formu üzerinde kullanılması sağlanıyor.

1- Çözüm gezginini açın, Varlıklar’ı (tablolar) genişletin, istediğiniz tabloyu seçin, Formlar’ı seçin ve ardından form bileşenini eklemek istediğiniz ana formu açın.

2- Ekle sekmesini seçin. Ardından, yeni bir sekme oluşturun ve yeni bir bölüm ekleyin veya mevcut bir sekmeye yeni bir bölüm ekleyin.

3- Yeni bölümde, Birincil Kişi arama alanı gibi bir arama (lookup) alanı ekleyin.

4- Arama alanını seçin ve ardından Giriş sekmesinde Özellikleri Değiştir’i (change properties) seçin.

5- Denetimler (controls) sekmesinde Denetim Ekle’yi seçin (add control), denetim türleri listesinden Form Bileşeni Denetimi’ni (form component control) ve ardından Ekle’yi seçin.

6- Bileşen için Web, Tablet ve Telefon’u seçin.

7- Düzenle’yi (kalem simgesi) seçin ve Özelliği Yapılandır iletişim kutusunda Statik bir değere bağla’yı (bind to a static value) seçin ve ardından buna benzer bir XML girişi ekleyin; burada TabloAdı tablo benzersiz adıdır (schema name) ve FormID, ana form için form kimliğidir: FormID

Örneğin, account formunda contact ana formunu göstermek için şu şekilde ekleyebilirsiniz: 1fed44d1-ae68-4a41-bd2b-f13acac4acfa

*Form ID’si ortamınıza göre değişebilir

8- Değişiklikleri Tamam butonuyla onaylayın, özellikler ekranında da yine Tamam diyerek pencereyi kapatın.

9- Son olarak formunuzu kaydedin ve ardından yayınlayın.

Tebrikler, artık bir formunuzu ilişkili başka bir form üzerinde kullanabilirsiniz :)

kaynak:  https://powerapps.microsoft.com/en-us/blog/editing-related-records-on-a-main-form-in-a-model-driven-app/

Dinamik kalın